Glasilo Podružnice Srpskog lekarskog društva Zaječar

Godina 2008     Volumen 33     Suppl 1     
  [ Home ] [ Program ] Radovi ] Indeks autora ] [ Mapa ]  
                 
 

XXVII Timočki medicinski dani - Zaječar, 22-24. maj 2008.

RADOVI - ZBORNIK SAŽETAKA
Sažeci radova 61-70

<<< ] >>> ]  
 
 
 
  1. KVALITET ŽIVOTA U STARIJEM ŽIVOTNOM DOBU
    Slađana Jovanović, Marija Kržanović
  2. OBESITAS I METABOLIČKI SINDROM
    Danilo Jokić(1), Novak Praščević(2)
  3. NASILJE U PORODICI VIĐENO OČIMA SREDNJOŠKOLACA
    Zorica Vignjević, Jasmina Mihajlović,
  4. ELEKTRONSKA MEDICINSKA DOKUMENTACIJA
    Olivera Mladenović, Danijela Brković
  5. OPŠTE KARAKTERISTIKE SINDROMA FIZIČKOG NASILJA NAD DJECOM
    Srećko Hajduković
  6. ODSUTNOST SA POSLA PREMA GRANAMA PRIVREDNE DELATNOSTI U JUŽNOBAČKOM OKRUGU U PERIODU 1999-2006. GODINA
    Sonja Šušnjević, Miodrag Arsić, Vesna Mijatović-Jovanović
  7. VITALNO-DEMOGRAFSKA KRETANJA U JUŽNOBAČKOM OKRUGU U PERIODU 1999-2006. GODINE
    Miodrag Arsić, Sonja Šušnjević, Nataša Dragnić
  8. OSAM VEKOVA BOLNICE U STUDENICI
    Dragana Joksimović Stevanović
  9. PETOGODIŠNJE ISKUSTVO SAVETOVALIŠTA ZA REPRODUKTIVNO ZDRAVLJE MLADIH
    Mila Otašević, Radmila Kosić, Marijana Genić
  10. SIROMAŠTVO KAO DETERMINANTA ZDRAVLJA NA POČETKU PILOT PROJEKTA "PAKET OSNOVNIH ZDRAVSTVENIH USLUGA U DOMU ZDRAVLJA KRALJEVO"
    Danijela Dukić
 
 
 
  61. KVALITET ŽIVOTA U STARIJEM ŽIVOTNOM DOBU
Slađana Jovanović, Marija Kržanović
ZDRAVSTVENI CENTAR BOR, SLUŽBA KUĆNOG LEČENJA

Starenje je univerzalan fenomen koji se ne može zaustaviti, ali se preduzimanjem određenih mera može usporiti ili odložiti. Veliki je broj faktora koji utiču na brzinu starenja i dužinu životnog veka, odnosno kvalitet života u starijem dobu. Na to treba misliti od najranijih dana, tokom celog života. Srbija danas spada u stare narode u svetu. Veliki je broj starijih od 65 godina. 1950. godine bilo ih je 235 000, a 2000. godine 924 000. Za 2050. godinu predviđa se učešće od 41% u ukupnoj populaciji. Ove činjenice treba da budu upozorenje celom društvu da učini sve ne bi li se pripremilo na ove demografske promene. Ujedinjene Nacije su na svojoj Skupštini usvojile osnovne smernice o starenju, a tu je i Socijalna povelja Saveta Evrope. U okviru toga Vlada Srbije je usvojila 2006. godine Nacionalnu Strategiju o starenju 2006-2015. Cilj je da promocija pozitivne slike starijih osoba- kroz obrazovni sistem i medije - doprinese poboljšanju kvaliteta života tih osoba. Svako životno doba donosi svoje probleme i nevolje, ali čini se da se oni u starosti umnožavaju. Starije osobe se danas, na žalost, nalaze na marginama društva. Većinom su sami, ostavljeni i zaboravljeni. Stvoren je utisak da su penzioneri teret društva, a u stvari nije tako. Ti ljudi su celog života radili ne bi li imali mirnu i sigurnu starost, pošteđenu brige o preživljavanju, sigurnosti doma, medicinske pomoći i slično.
Ključne reči : starenje, kvalitet života, demografske promene, društvo

e-mail: misa02@yahoo.com

62. OBESITAS I METABOLIČKI SINDROM
Danilo Jokić(1), Novak Praščević(2)
(1) MEDICINSKI CENTAR MUP-A, (2) DOM ZDRAVLJA – PODGORICA

UVOD: Gojaznost je najstariji i još uvijek najčešći metabolički poremećaj kod čovjeka. Epidemija ovog oboljenja je širom svijeta u stalnom porastu, te se gojaznost svrstava među vodeće bolesti savremene civilizacije.
Gojaznost (lat. obesitas) je hronična bolest (bolesno stanje), koja se ispoljava prekomjernim nakupljanjem masti u organizmu i povećanjem tjelesne težine. Svako povećanje tjelesne težine za 10% više od idealne označava se kao gojaznost. Najčešće je prouzrokovan pogrešnim načinom života. Izloženost stresu, neredovna i nepravilna ishrana, fizička neaktivnost i nedostatak sna kao stil života, doprinose sve većoj učestalosti metaboličkog sindroma. CILJ RADA: Prikazati gojaznost i druge riziko-faktore kod metaboličkog sindroma. METOD RADA: Korišćen je anketni upitnik kod pacijenta sa metaboličkim sindromom u toku 2 mjeseca u Medicinskom centru MUP-a i Domu zdravlja Podgorica (ZS Nova Varoš). REZULTATI: Pratili smo 80 gojaznih pacijenata, 35 (43,75%) muškaraca i 45 (56,25%) žena prosječnih godina 55,0 (55-65) sa prosječnim BMI 31.8 (25-40). Rezultati su pokazali da je kod ovih pacijenata, od komponenata metaboličkog sindroma na prvom mjestu po zastupljenosti hiperholesterolemija sa 78,90%, hipertenzija sa 57,21%, zatim povećani trigliceridi 61,35%. Fizički neaktivni su 49,22%, intoleranciju glukoze imaju 38,22% i aktivno puše 41,80%. Od komplikacija su najčešće dijabetes melitus 26,70%, koronarna bolest 14.3% i razna endokrinološka oboljenja 7,10%. ZAKLJUČAK: Liječenje bolesnika sa metaboličkim sindromom podrazumijeva kombinovani način liječenja: zdrave stilove života i medikamentozno liječenje hipertenzije i dislipidemije.
Ključne riječi: faktori rizika, stil života.

e-mail: dr.no@cg.yu

63. NASILJE U PORODICI VIĐENO OČIMA SREDNJOŠKOLACA
Zorica Vignjević, Jasmina Mihajlović,
DOM ZDRAVLJA "VRAČAR" BEOGRAD

Porodično nasilje predstavlja ozbiljan društveni i javno zdravstveni problem. Pojava porodičnog nasilja u Srbiji je potcenjena, a njegova učestalost i posledice su gotovo nepoznati. U našoj anketi je učestvovalo 488 učenika iz tri beogradske srednje škole. Pokušali smo da sagledamo u kojoj meri su deca uzrasta od 15 do 18 godina svedoci ili žrtve nasilja u porodici. Rezultati: svađe su često prisutne u 1o% , a retko u 5o% porodica.90% učenika poriče međusobno fizičko sukobljavanje roditelja. 90% učenika izjavljuje da ih roditelji nikad ne tuku. Najveći broj učenika je poslednji put bio tučen u sedmoj ili desetoj godini. Više od 10% učenika potvrđuje da roditelji često viču na njih i nazivaju ih pogrdnim imenima. 3,47% devojčica i 2,32% dečaka je izjavilo da je bilo seksualno zlostavljano od nekog od članova porodice. Kao najveći problem u porodici se izdvaja svađa,alkohol, novac. 90% učenika misli da u porodici dobija onoliko ljubavi koliko mu je potrebno. Iz ankete zaključujemo da se odgovori dečaka i devojčica ne razlikuju značajno. Većina poriče nasilje u porodici. Onaj mali broj učenika koji prepoznaje i imenuje nasilje u porodici nas obavezuje da ga dokumentujemo, utvrdimo njegove uzroke i preduzmemo odgovarajuće mere na suzbijanju i prevenciji ove pojave.

e-mail: vladvig@beotel.net

64. ELEKTRONSKA MEDICINSKA DOKUMENTACIJA
Olivera Mladenović, Danijela Brković
DOM ZDRAVLJA LAZAREVAC

Današnje vreme donosi permanentno povecanje stope biomedicinskih znanja .Način rešavanja tog problema sistemskim misljenjem i upotrebom kompjutera. Korišćenje informatičkih tokova i informatičkih tehnologija u cilju obrade, korišćenja i čuvanja informacija ili rešavanja medicinskih problema zavisi od organizacionih postupaka i metoda, jasno postavljenih ciljeva i ograničenja.
S druge strane, potrebna je zakonska i podzakonska regulativa o načinima korišćenja i pristupanja medicinskim podacima, definisanje tela i osoba odgovornih za odlučivanje, kao i metodologija koja bi garantovala sigurnost i poverljivost.
Ključne reči: znanje, informatički tokovi, tehnologija, zakonska regulativa, sigurnost, poverljivost

e-mail: omladenovic@gmail.com

65. OPŠTE KARAKTERISTIKE SINDROMA FIZIČKOG NASILJA NAD DJECOM
Srećko Hajduković
JZU DOM ZDRAVLJA "B.VUJOŠEVIĆ", ULCINJ

Fizičko nasilje nad djecom predstavlja veoma značajan socijalni i medicinski problem koji je od davnina prisutan u svim društvenim sredinama.
U literaturi se za ovaj entitet danas najčešće koristi naziv "syndrome of child abuse and neglect" - sindrom zloupotrebe i zanemarivanja djeteta sa skraćenicom "SCAN". Sindrom se može definisati kao namjerno ponavljano povređivanje djeteta od strane osobe koja o njemu vodi brigu, odnosno koja se sa djetetom nalazi u bliskoj – rodbinskoj vezi.
Fizičko nasilje predstavlja značajan uzrok povređivanja i tjelesne invalidnosti djece, ali su veoma značajne posledice zlostavljanja na psihičkom planu. U većini slučajeva žrtve su mala djeca- oko dvije trećine zlostavljane populacije je mlađe od 3 godine, a u oko polovine slučajeva žrtve su odojčad, najčešće uzrasta od 3 do 5 mjeseci.
Izvršioci nasilja su roditelji naročito oni koji žive odvojeno od djetetovog drugog roditelja, zatim osobe koje su i same bile žrtve zlostavljanja u djetinstvu, osobe sa poremećajima u ponašanju, alkoholičari i narkomani.
Ljekari i drugi zdravstveni radnici mogu otkriti znake fizičkog nasilja nad djecom sasvim slučajno, npr.u toku obavljanja sistematskih pregleda ili u toku pregleda na koji se dijete dovodi zbog nekog drugog oboljenja.
Ljekar treba da posumnja na moguće zlostavljanje kada objektivno ustanovljena starost i karakter povreda nijesu u skladu sa dobijenim anamnestičkim podacima.
U okviru "SCAN-a" povrede mogu biti raznovrsne po vrsti i karakteru. Ishod povređivanja je češće nesmrtan nego smrtan. Najčešće se radi o mehaničkim povredama, ali se nerijetko registruju i fizičke, nutritivne i asfiktične povrede, dok su hemijske povrede ređe zastupljene. Najčešći uzrok smrti u sklopu SCAN-a su kraniocerebralne i abdominalne povrede.
Blagovremeno otkrivanje zlostavljene djece i adekvatno preventivno reagovanje mogu spasiti djecu od daljeg fizičkog i psihičkog nasilja i ublažiti kasnije posledice takvog stanja.